Bloog Wirtualna Polska
Są 1 279 084 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podział Spadochronów

wtorek, 25 lipca 2006 9:15
Skocz do komentarzy

Podział spadochronów ze względu na zastosowanie

Ze względu na zastosowanie spadocheony dzielimy na trzy podstawowe grupy: spadochrony osobowe, spadochrony towarowe i spadochrony specjalne.

1) Spadochrony osoboew przeznaczone są dla ludzi i dzielą się na ratownicze, szkoleniowo-turystyczne, wyczynowe i desantowe.Ponadto, ze względu na usytułowanie spadochronu na skoczku, spadochrony dzielą się na plecowe, piersiowe i siedzeniowe.

a) Spadochrony ratownicze służą do ratowania życia ludzkiego. Wśród nich wyróżnia się spadochrony:

-dla rotowania personelu latającego - te spadochrony są stosowane jake spadochrony gówne   

                    Spadochron ratowniczy zapasowy piersiowy

-ratownicze zapasowe- urzywane przez skoczka obok spadochronu głównego; spadochropny ratownicze są na ogół piersiowe, ale spotyka się też plecowe.

 Spadochron rztowniczy zapasory plecowy

1 - spadochron zapasowy   2 - spadochron główny

Spadochrony ratownicze charakteryzują się dużą statecznością, są dość sterowne i prostew obsudze. Powieżchnia czaszytych spadochronóewynosi około 42 m/2, a prędkość opadania - około 6 m/s.

b) Spoadochrony szkolno-treningowe przeznaczone są głównie do szkolenia podstawowego i wykonywania skoków treningowych. Spadochrony te są bardzo stateczne i mają możliwość ograniczonego sterowania. Spadochrony skoleniowo-treningore używane są w w zestawie ze spadochronem zapasowym. Powerzchnia czaszy spadochronów szkoleniowo-treningowych wynosi 70 m/2, a prędkość opadania około 5 m/s.

c) Spadochrony wyczynowe przeznaczone są do celów sportowo-wyczynowych. Spadochrony wyczynowe są urzywane jako plecowe i jako piersiowe. Charakteryzują się one bardzo dużą statecznością, małą masą i małą objętością. Współczesne spadochrony wyczynowe mają czasze wieloszczelinowe lub wielokomorowe. Powieżchnia czaszy tych spadochronów zależy od rodzaju i waha się od 15 m/2 do 50 m/2, a prędkość opadania od 4 do 6 m/s. Spadochron wyczynowy ma możliwość wykomania ruchów w przód i wstecz oraz szybkich obrotów o 306 stopni.

                

d)Spadochrony desantowe są używane zwykle w układzie plecowym, przystysowane są do samoczynnego otwarcia przez linę wyciągającą desantową, z możliwością urzycia do skoków z wolnym otwawciem. Spadochront desantowe są stateczne i mają tylko nieznaczny zakres sterowania. Powieżchia czaszy tech spadochronów wynosi około 80 m/2, a prędkość opadania - z obsiążeniem 117 daN (120kG) - 5 m/s. W zestawie ze spadochronem zapasowym spadochron desantowy może być stosowany jako szkoleniowo-treningowy.

 Spadochron Desantowy   a-spadochron   b-proces otwierania   1-linki nośne  2-czasza  3-spadochron wyciągający  4-uprząż

2) Spadochrony towarowe służą do transportu z powietrza na ziemię ładunku o masie od kilku kilodramów do kilku ton i charakteryzują się stosunkowo niewielką prędkością opadania. Spadochrony towarowe są też urzywane jako spadochrony stabilizujące do bomb i torped. Spadochrony towarowe mogą być jedno- lub wieloczaszowe. Powierzchnie tych spadochronów z zależności od przeznaczenia wynoszą od 2 do kilkuset metrów kwadratowych.W zależności od potrzeb spadochrony towarowe mogą być łączone w zespoły złożone z kilku do kilkunastu czasz, np. do desantowania ciężkiego sprzętu lub do lądowania statków kosmicznych.

3) Spadochrony Specjalne - hamujące, służą do skracania drogi chamowania samolotów odrzutowych Spadochrony te mogą posiadać czasze pierścieniowo- szczelinowe, pierścieniowo-obrotowe, taśmowe lub krzyżowe.

Podział spadochronów ze względu na konstrukcję czaszy

Ze względu na konstrukcje czaszy wyróżnia się następujące grupy spadochronów:

1) spadochrony płaskieo pełnej czaszy - okrągłe, kwadratowe, prostokątne, trójkątne; Spadochronom płaskim przyjęto nazywoć taki spadochron, w którym powierzchnia rzutu czaszy na płaszczyznę równa jest rzeczywistej powierzchni czaszy.

2) Spadochrony płaskie szczelinowe - kwasdratowe, okrągłe, prostokątne i trójkątne; spadochrony te mogą być jedno- lub wieloszczelinowe

 Czasza spadochronu pełna kwadratowa płaska

1 - materiał czaszy, 2 - wzmocnienie punktumocowania linki nośnej, 3 - wzmocnienie odrzeża, 4 - taśmy wzmacniające

 Spadochron wieloszczelinowy

3) spadochrony okrągłe, pierścieniowo-szczelinowe

4) spadochrony prostokątne wielokomorowe

5) spadochrony taśmowe - kuliste, poraboliczne i z podwiniętymo brzegami czaszy

6)spadochrony taśmowe - okrągłe, taśowe i prostokątne

7) spadochrony pierścieniowo-obrotowe - konstrukcja spadochronu i elementu mocującego umożliwia obrót spadochronu w procesie napełniania.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 24 marca 2018

Licznik odwiedzin:  12 684  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Galerie

Archiwum

O moim bloogu

hmm... krótko mówiśc to będzie tu tyle informacji o skokach spadochronowych ile znajde

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 12684

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl